Chcivlasy.cz > Problémy s vlasy > Vypadávání vlasů v těhotenství

Vypadávání vlasů v těhotenství

Vlasy patří u mnoha žen mezi chloubu, a pokud by se člověku s krásnou „hřívou“ najednou přestalo v péči o vlasy dařit, následky by mohly být mnohem horší, než pár vrásek kolem očí.

Dnes se zaměříme na konkrétní problém spojený s vypadáváním vlasů – těhotenství. Ano, pro mnohé znamená těhotenství a následný porod jeden z nejkrásnějších momentů v životě. Přivedení potomka na svět se jistě dá považovat za jeden ze smyslů života. Nerad bych však bředl do vod filozofie, od toho jsou tu jiní. Jednoduše i přes krásu těhotenství má i tento úsek v životě svá úskalí. Jednoznačně je jedním z nich právě vypadávání vlasů.

Mnohé hormonální procesy, které se během těhotenství roztáčejí do plných obrátek, mohou zapříčinit tzv. hirsutismus. To znamená nejen problémy s větší mírou vypadání vlasů, ale zároveň se může vyskytnout i zcela nezvyklé ochlupení na určitých místech (v obličeji, na rukou, kolem genitálů). Zejména u tmavovlasých žen je tento jev vidět nejvíce. Vše je však zapříčiněno hormonálními pochody, které se už půl roku po porodu vrátí do normálních kolejí.

Vypadávání vlasů přímo v těhotenství nebývá tak častým problémem, spíše se tento jev projeví až po porodu. Zpravidla tři až šest měsíců po porodu začnou mít ženy s vlasy problémy. V tomto období je urychlen vlasový cyklus, zapříčiňující rychlejší obměnu vlasového porostu, a s tím spojené vypadávání vlasů. Nedochází však k narušení vlasových cibulek, postupem času se tak vše bezpečně vrátí do normálů a za pár měsíců jsou vlasy v původním stavu.

Někdy se však tento proces může dostat do fáze, kdy se vlasy sami od sebe nedokážou vzpamatovat. K těmto případům dochází opravdu zřídka, je však potřeba s touto možností počítat a v případě, že se vlasový porost nedokáže srovnat do několika měsíců po zaznamenaném zvýšeném vypadávání vlasů, je nejlepší kontaktovat vašeho lékaře. Ten vás zpravidla pošle za vaším gynekologem a za dermatologem (kožní lékař).

Nejen hormonální procesy mohou být v těhotenství tím pravým důvodem zvýšeného vypadávání vlasů. Vypadávání vlasů v těhotenství může být znakem nedostatku některých potřebných vitamínů a minerálů (železo, zinek, vápník a hořčík). Se vším vám však dokáže poradit váš doktor. Po odběru krve jednoznačně určí příčinu zvýšeného vypadávání vlasů v těhotenství a poradí vám další potřebné kroky.

Pokud vám během těhotenství zůstane na hřebenu o něco více vlasů než normálně, nemusíte se hned obávat plešatosti. Rozhodně se jedná o přirozený proces způsobený hormonálními pochody či nedostatkem minerálů. První krok, který můžete v tomto případě udělat, je navštívit vašeho doktora a o tomto faktu ho informovat. Jedná se o přirozený proces během těhotenství a doktor vás ve většině případů pouze utěší tím, že se vše po porodu vrátí do normálu. A můžete mu věřit.

Nahoru